hobi kamera
Güvenlik Kamerası Seçimi Dijital fotoğraf makinası satın alma rehberi

Eğer dijital fotoğraf dünyasına adım atmaya hazırsanız , size iyi bir haberimiz var.Dijital kameralar her yeni modelle daha gelişmiş ve kolay kullanılabilen özellikler sunuyorlar.İlk dijital kameranızı satın almanız ise tahmin ettiğinizden daha kolay.Dijital kamera satın alacak kullanıcıların yaptıkları en büyük yanlış "en iyi makinayı bulmaya çalışmaları" , bu ise dijital kameralar sürekli gelişimde oldukları için doğal olarak hareket eden bir hedef.Bu sebeple sizler için bu rehberi hazırladık burada amacımız "en iyi dijital kamera'yı" değil "size uygun en iyi dijital kamerayı bulmak olacak".Böylece piyasada bulunan yüzlerce dijital kamera seçeneğinden sayısı bir elin parmakları ile ifade edilebilen seçenek sayısına inmiş olacağız.

Bunun için kendinize bazı sorular sormanız gerekecek.

1-Ne tür bir fotografçıyım ?

-Gör ve Çek :Bütün işlemleri otomatikleştiren bir makinaya ihtiyacınız var sizin tek yapmanız gereken fotograflamak istediğiniz enstanteneyi görmek ve çekmek geriye kalanı makinanız halledecek.

-Yeni başlayan :İlk defa fotograf çekmeye başlayacaksınız ve bu muhtemelen ilk fotograf makinanız olacak.Yeni başlayacağınız için kullanımı kolay bir fotograf makinasına ihtiyacınız var.Sizin dijital kameranız atomatik mode yanında öğrenirken bazı denemeler yapabilmeniz için çeşitli kontroller içermelidir.

-Ciddi yeni başlayan : Fotograf dünyası sizin için eğlenceli ve dijital fotografçılık görüşte ve sanatsal bakış açılarında yeni boyutlar açıyor.Alan derinliği , iyi bir kompozisyonun
gibi konularda kendinizi geliştirmek istiyorsunuz.Sizin kameranız çeşitli denemeler ve keşifler yapmanıza olanak tanımalıdır.

-Üst düzey amatör:Daha önceden bir veya birden fazla dijital fotograf makinası kullandınız.Artık kendinizin dijital fotografçılık konusundaki güçlü yönlerinizi ve sınırlarınızı biliyorsunuz.Ayrıca fotograf makinalarının ve resim düzenleme programlarınında sınırları hakkında fikir sahibisiniz.Sadece kuralları uygulamayı değil yeri geldiğinde onların dışına çıkmayı da öğrendiniz.Sizin kameranız size yaratıcılık konusunda tam kontrol konusunda mümkün olan en iyi imkanları taşımalı.Ortaya çıkan eseri oluşturmak konusunda size esneklik tanımalı.Tabii ki böyle bir kamera sizin en iyi fotografı çekmeniz için özelliklerini kendinize göre ayarlamanızı gerektirir.

Aile dSRL (dijital tek lens refleks) : Kullanımı gör ve geç makinalar kadar kolay ama bunun yanında daha gelişmiş fotograf kalitesi , hızlı çekim ve bir dSLR'den beklediğiniz esnekliği içerir.

Profesyonel : Sizin en iyi özelliklerde bir dijital fotograf makinasına ihtiyacınız var ama size yol göstermek malesef bizim haddimize değil.

Bu aşamadan sonra ise ne tarz fotograf istediğiniz belirlemeniz gerekir.

Bir grup fotografçıyı alsanız ve açık bir araziye mesela bir çiftliğe götürseniz ve hepsine istedikleri fotografı çekmelerini söyleseniz.Kimi çiftliğin uzaktan bir genel manzarasını çekmeyi ister , kimi aynı görüntüyü ön kızımda ki çitleri referans olarak fotograflarken bir diğeri de çiftlikte bulunan çiçeklerin ve hayvanları yakından fotograflamak isteyecektir.

Eğer böceklerin ve bitkilerin yakım çekim fotograflarını çekmek istiyorsanız makrofotograf özelliği taşımayan bir makina sizin için uygun olmayacaktır.Ama aynı makina 10x zoom özelliği taşıyabilir ve uzaktan telefoto çekim yapmak isteyen fotografçı için en uygun seçenek olabilir.Yine bunun gibi bazı fotografçılar genelde iç mekan çekimi yaparken bazıları da çoğu zaman çekimlerini dış mekanlarda yapacaklardır.

Aynı kamera üreticisinden bile bu kadar farklı kategoride dijital fotograf makinalarının olmasının bir sebebi de aynı makinanın tüm bu özellikleri eş düzeyde ve en üst seviye de sağlayamamasıdır.İşte bu sebeple bir dijital fotograf makinasını sadece özelliklerine bakarak satın almak hatalı kararlara sebep olabilir.Ayrıca bir kameranın bir özelliği taşıması onun pratik olarak kullanılabileceği anlamına gelmez.Örneğin bir özellik menü içinde çok alt kademelerde yer alabilir ve aktif hala getirmeniz için çok fazla işlem gerekir siz bu işlemleri yapana kadar.fotograflamak istediğiniz nesneniz hareket etmiş ve hatta ortadan kaybolmuş bile olabilir.Akılçı pazarlama taktiklerine , parlak reklamlara aldanmamak için istediğiniz amaç doğrultusunda ki makinayı iyi araştırmalısınız.

Bu konuda sonuç almak için oldukça akılcı bir yöntem mevcut.İstediğiniz tarzda dijital makinalarla çekilmiş fotografları inceleyin ve bunlar içinde en iyi sonuçları taşıyanların ortak yönlerine bakmanız oldukça faydalı olacaktır.

Sonuncu olarak çoğu fotograf makinası alıcısının atladığı önemli bir adımda mağazaya gidip ilgilendiği modeli gerçekten eline alıp denemesidir.Makinalardan birisi size diğerlerinden daha uygun gelecektir.Unutmayın sizin için en doğru fotograf makinasını seçecek olan sizsiniz.

İstediğiniz dijital fotograf makinasını satın aldıktan sonra özelliklerini öğrenmek için zamanınızı ayırın.Kullanım kılavuzunu okuyun , deneyler yapın ve en önemlisi sürekli olarak kendinizi geliştirmeye çalışın.

Dikkate alınabilecek diğer özellikler
Hafıza : Dijital kameralar resimleri hafızada saklarlar , aynen analog makinaların filmde sakladığı gibi.Ama fotograf filminin aksine hafıza yeniden kullanılabilir.Makinalarda düşük bir oranda dahili hafıza bulunur , bunun yanında çeşitli harici hafıza seçenekleri vardır.

Optik ve dijital zoom : Bir çok dijital fotograf makinası hem optik hem de dijital zoom özelliği taşır ama bunların kullanımı ile ortaya çıkacak fotograflarda farklılıklar mevcuttur.Dijital zoom genelde kalite kaybına sebep olacaktır.Sizin için önemli olan optik zoom mesafesidir.

Lcd Vizör : Fotografladığınız görüntünün ne şekilde görüneceği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.Ayrıca bu şekilde hafızada bulunan fotograflardan istemediklerini silme imkanına sahip olursunuz.

Pil Ömrü / Gücü: Kısıtlı pil ömrü dijital fotograf makinalarının en zayıf noktalarındandır.Kolay şarj olan ve pil ömrü yüksek modeller tercih edilmelidir.

Gerçekçi beklentiler : Dijital kameraların kullanıcılar için bir çok olumlu özellikleri mevcuttur ama ne yazık ki mükemmel değillerdir.Tepki süresi yani deklanşöre bastıktan sonra ki fotografın çekilmesi konusunda şikayetler olabilir ama bir süre sonra çoğu kullanıcı bu tepki süresine uyum sağlayıp deklanşöre basma zamanını ayarlayabilecektir.
Bir çok dijital makinası dahili flash ünitesine sahiptir.Dahili flash kullanım açısından kolay olsada düşük menzil ve yüksek batarya tüketimine sebep olurlar.Ayrıca kırmızı göz önleme özelliği bilhassa karanlıkta çekim yapacaksanız dikkate almanız gereken bir özelliktir (Red Eye Reduction).

Gördüğünüz iyi fotografların yeni makinanız ile benzerlerini çekmeyi deneyin , sonuçlara göre nerede hata yaptığınızı görün.Yani bir kere seçiminizi yaptıktan sonra elinizdeki makinayı en iyi verim ve en başarılı şekilde kullanmaya odaklanın.İster manzara ister portre veya isterseniz hareketli vb fotograflar çekiyor olun kendi stilinizi yaratmaya çalışın.Bu sizi memnun ediyorsa önemli olan budur ...iyi eğlenceler.
kaynakça,
www.photoxels.com
Dijital Fotograf Makinası Seçimi